प्रध्यापक अदित्य कुमार बर्मा कृषि पेशा तिर आकर्सित

  ।   २०७८ जेष्ठ २२, शनिबार २१:५८


नेपालगन्ज । कोरोना नियन्त्रण गर्नका लागि सरकारले लगाएको लकडाउनको मुख्यमा र किसानहरु परेका छन् । लाखौँ लगानीमा उत्पादन गरेका तरकारी समयमै बिक्री हुन नसक्दा खेतबारीमै तरकारी कुहीन थालेको छ । बैंकबाट ऋण लिएर शुरु गरेको तरकारी खेती उत्पादीत तरकारी बिक्री गर्न नसक्दा व्याज तिर्न समेत धौ धौ भएको छ ।

जानकी गाँउपालिका ३ बन्जारे गाँउमा बसोबास गर्दै श्री मध्यमिक बिद्यालयका प्रधानध्यापक भएर शिक्षा पेशामा रमाई रहेका थिए । तर गाँउ तथा घरको मौलिक कृषि पेशा रहेकोले उनी केही गर्ने सोचले कृषि पेशामा करिब ४० लाख लगानी गरेर कृषि पेशा शुरु गरेका थिए । धेरै प्रबिधिक थहाँ नभएकोले उनी शुरुमा १५ लाख लगानी लगाएका थिए उत्पादन राम्रो भएपछि यो बर्ष लगानी ४० लाख पुर्याए उत्पादन राम्रो भएपनि उत्पादन शुरु हुने बेलामै कोरोना महामारीका कारणले लकडाउन भएपछि उत्पादित तरकारी खेतमै कुहिन थालेको किसान अदित्य कुमार बर्माले बताउनु भयो ।

सुर्यको विहानी खोज्दै भिन्डी

उनी लिजमा र केही जमिन आफ्नो गरी ६ विगहा जमिनमा तरकारी खेती गरेका छन् । तर उत्पादन भएको तरकारी बिक्री भए यो बर्ष नै लगानी निकाल्न सक्ने सोच बनाएका थिए । तर उत्पादन भएको तरकारी खेतमै कुहिन थालेको छ । उनको बाडी पाँच लाख, टिते करेला १० लाख, टमाटर, ३ लाख र अन्य गरी हिसाब गर्नै नसक्ने गरी घाटा लागेको बताउनु भयो । उता नेपालगन्ज रानी तलाऊ तरकारी बजारमा बिक्री गर्न लगेपछि व्यपारीहरुले प्रतिकेजि ८ प्रतिशतका दरले नाफा खाना खोज्ने किसान बर्माले बताउनु भयो ।

नेपालमा तरकारी उत्पादन नभएको होइन तर छिमेकी मुलु भारतबाट सस्तोमा तरकारी अन्धाधुन्ध तरिकाले आयत हुना थालेपछि नेपालका किसान त्यसका प्रतिशपर्धा गर्न सक्दैनन् । एक तिर सरकारले कृषि क्रान्ति ल्याने र अर्को तिर किसानले उत्पादन गरेको तरकारी खेतमै कुहिएपछि कसरी ल्याउन सकिन्छ । बाँके जिल्लमै हेर्ने हो भने अदित्य कुमार बर्मा त एक पत्र मात्र हुन उनी जस्ता सयैँ किसान घाटा व्योहोरी रहेका छन ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

जनविरोधी सरकारको भण्डाफोर गर्दै जानु पर्छ : नेता केसी

२०७८ जेष्ठ २२, शनिबार २१:५८
नेपालगन्ज । संगठन नेपाल, लुम्बनी प्रदेश कमिटीको दोस्रो पूर्ण बैठक संयोजक मानसिंह विश्वकर्माको अध्यक्षतामा  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) स्थायी समिति सदस्य वर्षमान पुनमगर, नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी प्रदेश इन्चार्ज कुलप्रसाद केसी (सोनाम), लुम्बिनी प्रदेशका अध्यक्ष ओनसरी घर्तीमगर, प्रेस संगठन नेपालका केन्द्रीय संयोजक महेश्वर दाहाल, नेकपा (माओवादी केन्द्र) सचिव जगप्रसाद शर्मा […]